گزارش کارآموزی در یک شرکت شبکه های کامپیوتری

این گزارش کارآموزی با فرمت Word بوده و قابل ویرایش است همچنین آماده پرینت می باشد

موضوع : گزارش کارآموزی شبکه های کامپیوتر در یک شرکت

اهمیت کارآموزی در رشته های فنی و مهندسی، آموختن کار تیمی ، به انجام رساندن یک پروژه و آشناشدن با مسائل و مشکلاتی است که کار آموز در محیط کاری که به آن اعزام می شود با آن مواجه می شود. انگیزه من ازکارآموری درفرمانداری آشنایی با یک محیط کاری عملی بود. کارآموزی این امکان را به من داد که از نزدیک با نصب نرم افزار و ایجاد شبکه و مسائل کاری آشنا شوم. امروزه با توجه به آنکه رشته های فنی جهت اعتلای علوم خودلازم است به تربیت نیروی مستعد و کارآمد بپردازند ضروری است تا اصول علم مربوطه را به طور کامل و مناسب به دانشجویان انتقال دهند اما ازآنجا که این اصول بسیار مهم و همچنین از حجم نسبتاً زیادی برخوردارند لذا فرصتی برای فعالیتهای عملی جهت دانشجویان باقی نمی ماند هر چند که دوره لیسانس در برخی از کشورها سه ساله می باشد اما فعالیتهای عملی توام در آن دانشگاهها ، دانشجویان را مستعد وفنی تربیت می کند اما متاسفانه در کشور ما دانشجویان اغلب سال اول و گاهاً حتی سال دوم را نیز به مرور دروس دوره های قبلی می پردازند ، از آن جمله دروسی همچون فیزیک ، ریاضیات و دروس عمومی که عمدتاً با کیفیت بسیار نامناسب و دور از اهداف برگزار می شود و صرفاً هدف دانشجویان از گذراندن این گروه دروس کسب نمره قبولی بوده و لاغیر. اما در این میان اقدام بسیار خوبی که تشکیل دفتر ارتباط با صنعت باشد صورت گرفت و سبب افزایش نسبی کیفیت آموزش عملی گردیده است در این باره سخن بسیار است که آن را کوتاه کرده و به ادامه می پردازم.
چکیده
جهت اتصال به شبکه پس از فراهم کردن امکانات سخت افزاری و نصب نرم افزارهای مورد نیاز می توانیم به دو روش گروه کاری یا domainیک شبکه کامپیوتری ایجاد کنیم . در روش اول شبکه ما از امنیت چندانی برخوردار نیست و تعداد کامپیوترهای متصل به شبکه نیز محدود می باشد . اما در روش domain شبکه ما از نظر امنیت و مدیریت بسیار بالا می رود وبا تعریف user name و password می توانیم کنترل کلاینتها را در اختیار بگیریم . همچنین در شبکه domain ما می توانیم با نصب بعضی از نرم افزارهای موجود در شبکه خود امکانات شبکه را افزایش دهیم مثلا به کلاینتها خود به صورت خودکار آدرسهای خودکار اختصاص دهیم یا با نصب بسته DNS آدرسها را با نام کامپیوتر و بالعکس جهت اتصال با کامپوترهای دیگر تبدیل کند.همچنین در یک شبکه کامپیوتری می توانیم یک game net وهمچنین یک coffee net ایجاد کنیم.
گزارشگاری که در پیش رو داریم در فصل اول نصب سیستم عامل WINDOWS SERVER 2003 بصورت کامل و به همراه جزئیات کامل نوشته شده است به همراه نصب ACTIVE DIRECTORY و PRINT SERVER برای نصب چاپگر به طوری که دیگر CLIENT ها نیز از آن به طور مشترک استفاده کنند.
در فصل دوم چند نرم افزار را که در طی دوران کارآموزی روی دستگاهها ی نصب کرده ام را توضیح داده ام نرم افزارهایی چون Snagit و SOUND FORGE 7.0 و PREMIERE PRO و PHOTOSHOPو VISUAL BASIC 6.0
در فصل سوم نصب سیستم عامل WINDOWS XP به طور کامل به همراه جزئیات کار نوشته شده است و تمام مراحل سعی شده بصورت تصویری باشد.
ایجاد شبکه های work groupو domain
تنظیمات اولیه:
۱٫تنظیمات سخت افزاری:
۱-۱ نصب کارت شبکه: برای اینکه یک کامپیوتر با کامپیوتر دیگری ارتباط برقرار کند و تبادل اطلاعات کنیم از کارت شبکه استفاده می نماییم . کارت شبکه اطلاعات دیجیتالی دریافتی از کامپیوتر مبدأ را به اطلاعات قابل فهم انسان و بلعکس تبدبل می نماید .در بسیاری از اوقات هنگام نصب ویندوز به صورت plag & play درایور کارت شبکه نصب می شود در غیر اینصورت باید آن را نصب کرد . ۱-۲ تهیه یک سوئیچ یا هاپ : برای ارسال یا دریلفت یک بسته در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند . هاپ عملیات خود را در لایه فیزیکی انجام می دهد سیگنال را تقویت می کنند و بلافاصله آن را از تمام پورت خود خارج می نمایند . اما سویچ عملیات خود را در data link انجام می دهد وقتی یک سیگنال به یک پورت خاص از سویئچ می رسد ایتدا اطلاعاتی را که در هدر آن قرار دارد را می خواند و پس از یافتن آدرس مقصد مربوطه ان را به همان آدرس ارسال می نماید . ۱-۳ کابل کشی و سوکت بندی کابلها: کابل:جهت تبادل اطلاعات از یک کانال فیزیکی یا محاوره ای استفاده میشود . در نحوی چیدن سیم وجای گذاری ان در سوکت(Rj45) باید به این نکته توجه کرد که سیم های موجود در کابلهای UTP هر یک از وظایف خاصی بر عهده دارند که هر کدام بر اساس رنگ و جایگذاری ان مشخص می شوندکابلهای UTP به دو صورت مستقیم و cross در شبکه ها استفاده می شود از ترکیب کابل cross برای اتصال دو کامپیوتر , هاپ به هاپ , سوئچ به سوئچ, روتر به روتر , روتر به کامپیوتر و از کابل مستقیم جهت اتصال کامپیوتر به هاپ و کامپیوتر به سوئچ استفاده می شود.
دانلود گزارش کارآموزی شرکت شبکه کامپیوتر پروژه کارآموزی شرکت شبکه کامپیوتر

فهرست مطالب

مقدمه ۱
ایجاد شبکه های work groupو domain 2
تنظیمات اولیه ۲
دیواره آتش ( firewall) 6
ایجاد game net 7
ایجاد coffee net 9
تنظیمات نرم افزاری برای نصب شبکه های دومین ۱۰
نصب و پیکربندی ACTIVE DIRECTORY 10
نصب و پیکربندی DNS SERVER14
نصب و پیکربندی SERVER DHCP 19
نصب نرم افزارهای تدوین فیلم ۲۳
نصب نرم افزار soundforge7 24
نصب نرم افزار premirepro 24
نصب نرم افزار photoshop 25
نصب نرم افزار freehand 26
نصب نرم افزار vb 26
نصب ویندوزxp 26
خانواده ویندوز ۲۰۰۳ سرور ۳۷
نصب ویندوز ۲۰۰۳ سرور۴۰
معرفیconsol Microsoft manegment 46
نتیجه گیری ۴۸
فهرست منابع ۴۹
فهرست شکلها
شماره جدول
تعیین نام کامپیوتر ۴
تنظیم آدرس برای کامپیوتر ۵
فعال یا غیر فعال کردن firewall 6
تنظیم IP سرور در game net 7
تنظیمات کلاینتها در game net 8
تعریف مشتری در game net 8
فعال کردن کلانتها جهت اتصال به شبکه ۹
ایجاد یکdomain برای اولین بار ۱۰
ایجاد یک جنگل درdomain 11
تنظیم یک مسیر ۱۲
تنظیم آدرس پوشه sysval13
نصب dns همزمان با نصب AD 13
اطلاعات مورد نیاز هنگام نصب AD 14
انتخاب dns از اجزا ویندوز ۱۵
پنجره شروع نصب dns 16
نصب forwarder ها و reverse ها ۱۶
انتخاب حوزه اصلی برای نصب dns 17
تایید فعال کردن forwarder ها ۱۸
تنظیم ip شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی درdns19
نمایش آخرین مرحله از نصب dns 19
انتخاب dhcp از اجزا ویندوز ۲۰
دادن مجوز جهت نصب dhcp 21
تنظیم محدوده ip ها ۲۱
رزرو کردن IP های خاص ۲۲
تنظیمlease برای ارسال یک بسته ۲۲

دانلود گزارش کارآموزی در یک شرکت شبکه های کامپیوتری

کارآموزی های مشابه :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *