گزارش کارآموزی عمران،آب و فاضلاب

موضوع : گزارش کارآموزی مخزن آب نیمه مدفون رشته عمران

عملیات اجرایی مخزن ۱۴۰۰۰ متر مکعبی استرابادی درتاریخ ۲۳/۱/۸۶ به ابعاد متر با عملیات خاکبرداری آغاز شد و طبق قرار داد زمان عملیات پیمان ۳۰ ماهه بسته شد. آب تامین شده جهت این مخزن از چشمه های گرمابدشت و چاهای عمیق تامین می شود . معمولا مخازن و عمدتا مخازن ۵۰۰۰ متر مکعب به بالا به صورت دوقلو ساخته می شود . علت آن این است که با خالی شدن یک قسمت ازمخزن قسمت دیگر آن آب داشته و آن قسمت خالی شده قابل تمیز کردن و نظافت باشد . و مخزن پروژه استرابادی هم با حجم ۱۴۰۰۰ متر مکعب به صورت دوقلو ساخته شده است. شروع عملیات اجرایی مخزن با خاکبرداری آغاز شد و عملیات خاکبرداری با ماشین آلاتی از قبیل لودر انجام گرفت . ناگفته نماند که شرایط خاک بستر مخزن مورد آزمایش قرار می گیرد که به دلیل مقاومت kg/cm2 5/1-7/0 خاک شهر گرگان نیاز به بسترسازی با سنگ لاشه وملات قرار گرفت که این لاشه چینی به ارتفاع ۷۰ سانتی متر بعد از عملیات خاکبرداری انجام شد و بعد از آن بتن مگر به ارتفاع ۱۰ سانتی متر ریخته شد.
یکی دیگر از دلایل لاشه چینی با سنگ ملات این است که به دلیل قرار داشتن مخزن در شهر واین که در اطراف آن خانه های همسایه قرار دارد اگر لاشه چینی با سنگ ملات انجام نشود باید بعد از عملیات خاکبرداری خاک به وسیله ماشین آلاتی از قبیل غلطک ، متراکم و کوبیده شود . تا به مقاومت مورد نظر برسد که این کار به دلیل ایجاد لرزش و بوجود آمدن رعب و وحشت در ساکنان خانه های مجاور انجام نمی شود ، در صورتی که اگر محل احداث مخزن در خارج از شهر باشد وخاک آن ناحیه مقاومت کافی را تامین کند دیگر عملیات لاشه چینی با سنگ ملات انجام نمی گیرد. در حین انجام عملیات لاشه چینی زهکشها هم که به فاصله ۵/۱ متر از پاشنه کار قرار دارد و عمل انتقال آب را به چاههای جذبی انجام می دهد و از مصالح نخودی و بادامی پر شده است اجرا می شود. دور تا دور مخزن پاشنه کار به ارتفاع ۷۰ سانتی متر می باشد که در فاصله ۱ متر از دیواره اطراف واقع شده است. در بحث قالب بندی دیوار مخازن جهت بتن ریزی سوراخ ها به فواصل منظم روی دیوارهای بتنی توسط بولت های قالب ایجاد می شود که این سوراخها برای جلوگیری از نشت آن با مواد آب بند اپوکسی پر می شود. ناگفته نماند که این آب بندکننده های شیمیایی فقط در دیوارها استفاده شده است . این آب بند کننده ها با حالت کریستالی که روی جدار دیواره مخزن ایجاد می کند باعث عدم نفوذ آب می شود.
در بحث بتن ریزی دیوارها بتن ریزی به صورت شطرنجی انجام می شود تا بتن در حال گیرش ترک نخورد وهمه درزهای اجرایی توسط نوار water stop پر می شود . و نحوه اجرای ضخامت دیواره ها به صورتی است که ضخامت دیوار از پایین به بالا کاهش می یابد . در مورد کیفیت بتن استفاده شده در دیوارها و بقیه قسمتهای مخزن ذکر این نکته ضروری است که به دلیل کاربری مخزن این قسمتها نباید نشتی داشته باشند . در نتیجه نسبت آب به سیمان بتنی که در مخازن استفاده می شود . متفاوت از نسبت آب به سیمان بتن استفاده شده در ساختمانها می باشد . این نسبت برای بتن ساختمانی ۶/۰-۵/۰ و برای بتن استفاده شده در مخازن حدود ۴/۰ است . پایین بودن نسبت برای بتن استفاده شده در مخازن به این دلیل است که هرچه این نسبت پایین تر باشد مقاومت بتن افزایش و نفوذ پذیری ان کاهش می یابد . شرح مطلب فوق به این صورت است که برای ایجاد یک مخلوط مناسب باید سیمان را به حالتی برسانیم که امکان سخت شدن بتن را فراهم کند . به این دلیل نسبت آب به سیمان مثلا ۲۶/ ۰ در می آید . و آبی که بیشتر از این مقدار افزوده می شود جهت افزایش کارایی بتن می باشد . این آب افزوده شده در بتن سرگردان است تا بتن سفت شود. بعد از سفت شدن بتن آب اضافه شده دراثر تابش خورشید بخار شده و از بین می رود و فضای خالی ناشی از آبی که در آن محل وجود داشته باعث می شود تا در بتن نشتی بوجود آید بنابراین به این دلیل نسبت آب به سیمان پایین تر در نظر گرفته می شود . برای رسیدن به گیرش مطلوب بتن از مواد روان کننده هم استفاده شده است.
دانلود گزارش کارآموزی مخزن آب نیمه مدفون رشته عمران پروژه کاراموزی در مورد آب و فاضلاب مخزن آب ۱۴۰۰۰ متر مکعبی نیمه مدفون گزارش کارآموزی آب و فاضلاب

فهرست مطالب

مقدمه
مخزن
انواع مخزن و اهداف احداث آنها
تاسیسات
اجرای مخازن زمینی
پی کنی

این گزارش کارآموزی بهمراه عکس می باشد

دانلود گزارش کارآموزی عمران،آب و فاضلاب

کارآموزی های مشابه :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *