گزارش کارآموزی سیستم توزیع برق در کارخانه فولاد

این گزارش کارآموزی با فرمت Word بوده و قابل ویرایش است همچنین آماده پرینت می باشد

موضوع : گزارش کارآموزی سیستم توزیع برق

برق کارخانه از طریق پست ۲۳۰ KV میانه تامین شده و به ۶۳ KV تبدیل می گردد و از طریق خط انتقال ۶۳ KV دو مداره به پست ۶۳ KV کارخانه انتقال می یابد در پست ۶۳ KV ولتاژ از طریق دو دستگاه ترانسفورماتور به ولتاژ ۶٫۶ KV تبدیل می گردد و به ترانسهای توزیع جهت تبدیل به ولتاژ ۶٫۶ KV / 400 V , 600 V انتقال می یابد . در کارخانه فولاد آذربایجان میانه دو نوع موتور بکار برده شده است که عبارتند از :۱- موتورهای DC تحریک جداگانه برای محرک استندهای خط نورد بکار برده می شود .۲- موتورهای AC سه فاز برای محرک رولرهای شارژ کوره ، دشارژ کوره ، لوپرها ،پمپ های آب ، کمپرسور باد ، موتورهای مبدل فرکانسی برای دورهای متغیر مانند رولرهای خروجی خط نورد و موتورهای جرثقیل ها و .. بکار برده شده است .برای تغذیه موتورهای DC از ترانسهای دو خروجی که ولتاژ ۶٫۶ KV را به ولتاژ ۶۰۰ V تبدیل می کنند و با یکسو کردن آن از طریق ادوات الکترونیک صنعتی ( یکوساز تمام موج تمام کنترل شده ) تهبه می شود استفاده شده است . برای تغذیه موتورهای AC سه فاز از ترانسهایی که ولتاژ ۶٫۶ KV را به ولتاژ ۶۰۰ V تبدیل می کنند استفاده شده است.
در کارخانه فولاد تابلو برق های بکار رفته عبارتند از : الف ـ تابلوهای ۶٫۶KV METAL CLAD SWITCHBOARDب- تابلوهای POWER CENTER ج- تابلوهای ( MCC) MOTORS CONTROL CENTER د- تابلوهای درایو مبدل فرکانس ه- تابلوهای درایوهای DC ی- – تابلوهای اتوماسیون.
خط نورد شامل ۱۸ قفسه می باشد که برای محرک استندها از موتورهای DC تحریک جداگانه استفاده شده است و تغذیه و کنترل دور موتورهای DC بکار رفته در خط نورد ، از طریق ادوات الکترونیک صنعتی ( یکسو کننده های تمام کنترل شده ) مهیا می گردد و کنترل دور موتورهای DC توسط ادوات الکترونیک صنعتی و از طریق فیدبک گرفتن از جریان و فیدبک گرفتن از سرعت موتور ( توسط تاکوژنراتور ) تنظیم می گردد. برای حمل محصول تولید شده بعد از استندها ( خط نورد ) به بستر خنک کننده از رولرها که محرک آنها موتورهای آسنکرون ( القائی ) هستند استفاده می شود و بسته بع نوع محصول باید سرعت خاصی داشته باشند که از طریق مبدل فرکانس ( سیکلو کنورتر ) دور موتورهای آسنکرون کنترل می شود انجام می گیرد و بعد از آنجا به واحد بسته بندی انتقال یافته و محصول بدست آمده بسته بندی می گردد که تمام این فرآیندها توسط اتوماسیون صنعتی PLC بطور اتوماتیک کنترل می گردد.
مزایای استفاده از MCC : الف ـ با توجه به اینکه تجهیزات هر کدام در موقعیتهای جداگانه در نواحی مختلف کارخانه قرار گرفته اند این امکان بوجود می آید تا همگی از یک نقطه مشخص کنترل شوند .ب ـ اگر اشکال برقی بوجود آمد لازم نیست تمامی تجهیزات از مدار خارج شوند فقط کافی است که فیوز یا کلیدهای مربوط با مکانیزم معیوب قطع و بعد از رفع ایراد دوباره وصل شود و برای هر مکانیزمی پانلی متناسب با قدرت آن طراحی گردیده است ج ـ جلوگیری از پراکندگی تابلوهای برق و دسترسی آسان به پانلهای تجهیزات کارخانه. د ـ صرفه جویی در مصرف تابلوهای تکی برای هر مکانیزم و کابل ها جهت نصب هر تابلوی تکی در محل استقرار هر مکانیزم.
گزارش کارآموزی سیستم توزیع برق فولاد آذربایجان رشته تحصیلی کارشناسی ناپیوسته برق قدرت کارآموزی برق موضوع کار آموزی سیستم توزیع برق فولاد آذربایجان کارخانه فولاد رشته تحصیلی کارشناسی ناپیوسته برق قدرت

فهرست مطالب

مقدمه ۱
تاریخچه کارخانه ۲
شرح مختصری از فرآیند تولید و ظرفیت کارخانه ۳
واحدهای کارخانه ۵
دیاگرام تک خطی برق کارخانه ۶
پست برق کارخانه ۷
تجهیزات موجود در داخل پست ۶۳ KV 8
ترانسهای بکار رفته در کارخانه ۱۰
حفاظت ترانس ها ۱۰
انواع تابلوهای برق ۱۳
انواع موتورهای بکار رفته در کارخانه ۲۰
طریقه وصل موتورهای DC به برق ۲۱
طریقه تغذیه موتورهای DC 22
روش ترمزی معکوس ۲۵
کنترل دور حلقه بسته موتورهای DC 26
جزئیات بلوک های مختلف موتورهای DC 32
روش های کنترل دور موتور های القائی سه فاز ۳۴
حفاظت موتورها ۴۲
راه اندازی موتورهای القائی سه فاز ۴۴
مدارهای قدرت برخی از موتورهای القائی سه فاز ۴۶
طریقه تنظیم درجه حرارت داخل کوره ۴۹
طریقه تنظیم فشار داخل کوره ۵۰
ساختار PLC 54
مراجع ( References ) 67

دانلود پروژه کار آموزی سیستم توزیع برق در کارخانه فولاد

کارآموزی های مشابه :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *